Közösségi terek tisztántartásának előírásai

Tisztelt Közös képviselő!

Társasházban üzemelő, kizárólag a lakók által használt uszoda és sportkomplexum használatával kapcsolatban az alábbiakról tájékoztatjuk.

A járvány második hullámának meredeken emelkedő szakasza zajlik egész Európában és Magyarországon is, a fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik, egyre többen igényelnek kórházi ellátást.

A járvány megállítani nem lehet, a cél a járvány lassítása. Ezért a járvány elleni védekezés további erősítése érdekében a kormány visszaállította a rendkívüli jogrendet, azaz kihirdette a veszélyhelyzetet. .

A Kormány az állampolgárok együttműködését kéri a veszélyhelyzettel kapcsolatos rendkívüli intézkedések végrehajtásában. Mindenkinek be kell tartani a szabályokat, óriási az egyéni felelősség. A védelmi intézkedések a járvány lassítását szolgálják és ezzel az egészségügy teljesítőképességének védelmét.

Vagyis továbbra is nagy az egyéni felelősség szerepe a védekezésben, a szabályok, előírások betartásában.

A Kormány döntése alapján, a fokozottabb védekezés érdekében 2020. szeptember 21. napján hatályba lépett ajárványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet, mely október 23-tól és november 2-tól hatályos módosításai további szigorításokat vezetett be.

A járványügyi helyzet 2020. november 3-án szükségessé tette a veszélyhelyzet idején alkalmazandó további védelmi intézkedésekről szóló 479/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet megjelenését. 

A fenti jogszabályok valóban nem tartalmaznak előírásokat, korlátozásokat a megkeresésében szereplő létesítmények használatával kapcsolatban, viszont az általános járványügyi óvintézkedések szigorú betartása szükséges.

A fertőzés terjedésének megelőzése érdekében, kizárólag a lakók által használt uszoda és sportkomplexum igénybevétele során az alábbiakra szükséges figyelemmel lenni:

Egészséges személy:

A jelenlegi új koronavírus járvány elsősorban direkt módon cseppfertőzéssel terjed, azaz a vírus terjedése szempontjából a legnagyobb veszélyt a megbetegedett köhögő, tüsszögő ember jelenti. Ezért az elsődleges és legfontosabb megelőző intézkedés, hogy kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató, magát egészségesnek érző személyek vegyék igénybe a szolgáltatást. Erre nyomatékosan fel kell hívni a lakók és a az egységeket üzemeltető munkatársak figyelmét is.

Távolságtartás:

Tekintettel arra, hogy tünetmentes személy is hordozhatja a vírust, ezért nagyon fontos a közvetlen (szoros) kontaktusok számának csökkentése, melynek érdekében javasolt a 1,5 méteres távolság tartása a nem közös háztartásban élő személyek között. Amennyiben a létesítmények mérete olyan, hogy a távolságtartás nem biztosítható, akkor javasolt, hogy egyidőben csak a közös háztartásban élők használják az uszodát, medencét vagy az edzőtermet. Közösségi terekben (előtér, öltöző, szociális helyiségek) ahol nehézségekbe ütközik a 1,5 méteres távolságtartás betartása, javasolható a maszk viselése.

Személyi higiéne:

Továbbra is a fertőzés megelőzésének legfontosabb eszköze a gyakori, alapos szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés.

Emellett szigorúan be kell tartani a köhögés etikett szabályait (papír zsebkendő használata, annak hiányában behajlított kar könyökhajlatába történő köhögés, tüsszentés).

Kerülni szükséges a felesleges közvetlen testkontaktust, a hagyományos üdvözlési formákat (pl.: puszi, kézfogás), valamint a saját arc, szem, száj érintését is.

szociális helységekben biztosítani kell legalább a szappanos kézmosási lehetőséget, papírkéztörlő használatát, lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítőszert. 

Javasolt érintésmentes vírusölő hatású kézfertőtlenítő adagoló berendezés elhelyezése és annak folyamatos utántöltése és a használatára történő figyelemfelhívás.

Fertőtlenítés:

A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fertőtlenítő takarítás elvégzése szükséges a szociális helyiségekben, az uszoda és a sportkomplexum területén.

A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ajtókilincs, villanykapcsoló, csaptelepek stb.) vírusölő hatású szerrel, megfelelő gyakorisággal és alapossággalfertőtlenítésre kerüljenek.

A sportkomplexumban használt sporteszközök felületének rendszeres, használatuk utáni fertőtlenítése rendkívül fontos. A sporttevékenység alatti folyadékpótlást mindenki saját használatú kulacsból, palackból biztosítsa, azokat egymással ne osszák meg, csak saját törölközőt használjanak.

A felületek fertőtlenítésére jól alkalmazhatók az alkohol bázisú gyorsfertőtlenítők, illetve a fertőtlenítő kendők, míg a klórálló burkolattal ellátott helyiségek padló és fal burkolatainak fertőtlenítésére használhatók a klórtartalmú készítmények. A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni, megfelelő szellőztetés mellett.

fertőtlenítőszerek Magyarországon engedélykötelesek, az országos tisztifőorvos által kiadott engedély számát fel kell tüntetni a címkén. Minden esetben csak engedéllyel rendelkező (a megfelelő hatásosságot garantáló) terméket szabad alkalmazni.

A takarítást végző személyzetet el kell látni a fertőtlenítő/takarítószernek megfelelő védőeszközzel, valamint oktatásban kell részesíteni a felületek tisztításának, fertőtlenítésének fontosságáról, a fokozott fertőtlenítést igénylő területekről.

Szellőztetés:

Zárt térben történő sporttevékenységek esetében a kórokozók koncentrációjának minimalizálása érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a fokozott és folyamatos természetes szellőztetésre.

Mesterségesen szellőztetett épületekben a természetes szellőztetés alkalmazása mellett növelni kell bejuttatott friss levegő mennyiségét. E rendszereknél az alábbi intézkedések javasoltak:

–        A friss levegő pótlás minimum 36 m3/óra/fő, azaz 10 l/másodperc/fő legyen.

–        A friss levegő befúvását a szokásosnál 2 órával előbb el kell kezdeni, és 2 órán át tovább kell működtetni. A szellőzőrendszereket éjjel és hétvégén is működtessék, de ekkor elég a kisebb teljesítmény.

–        A rendszer 100% friss levegőt juttasson a helyiségekbe. Kerülendő továbbá minden olyan műszaki megoldás, mely az elhasznált levegő egy részét visszajuttatja a friss levegő ágba. Ahol lehet, az elhasznált levegőt és a friss levegőt szállító ágat zsaluk segítségével el kell zárni egymástól.

–        A forgódobos hővisszanyerők (forgódobos hőcserélők, regiszterek) közvetíthetik a vírust a használt és a friss levegő ágak között, ezért ezeket a készülékeket mindenképpen kapcsolják ki. Továbbra is használhatók az olyan hőcserélők, ahol nincs levegő visszakeverés (vagyis a keresztirányú hővisszanyerés zárt rendszerben működik, amely garantálja a friss és az elhasznált levegő 100%-os elkülönítését).

–        A légkör relatív páratartalmát tartsuk 30% felett (optimális 40-60%), hogy megakadályozzuk a nyálkahártya kiszáradását (a kiszáradt nyálkahártya hajlamosabb a fertőződésre). A páratartalom további növelésének nincs számottevő hatása a vírus terjedésére.

–        A szellőzőrendszerek friss levegő beszívási pontjánál alkalmazott szűrők is hozzájárulhatnak a fertőzés kockázatának csökkentéséhez, amelyhez minimum az F8 típusú vagy annál hatékonyabb szűrők ajánlottak.

–        A szűrő keret megfelelő zárását ellenőrizni kell, szükség szerint utólag biztosítva a szűrőkeret légmentes tömítését. A légkezelő rendszerek üzemelési tervének tartalmaznia kell az ütemezett felülvizsgálatok és karbantartások időpontját, a felelős személy megnevezését és a felülvizsgálatok eredményét.

–        A biztonságos üzemeltetéshez a különböző rendszerelemek állapotát a tervnek megfelelően (de legalább félévente) ellenőrizni kell. Soron kívüli felülvizsgálatot kell végezni légtechnikus szakember bevonásával, amennyiben az épületben eredetileg tervezett légszállítási alapértékeken változtatnak (pl. más szűrőtípust alkalmaztak, UV lámpát szereltek be).

Medencevíz kezelése:

A hagyományos vízkezelő technológiák (szűrés, fertőtlenítés) eltávolítják a SARS-CoV-2 vírust, burkos vírusként érzékeny a klórra és más oxidáló fertőtlenítőszerekre, valamint az UV kezelésre is. 

Az általánosan medencevíz-kezelésben használt fertőtlenítési eljárások, amelynek hatékonysága a mikrobiológiai szempontból biztonságos fürdővíz előállításában bizonyított, a SARS-CoV-2 ellen is megfelelő védelmet jelentenek.

•      A medencevízben folyamatosan legalább 0,5 mg/l szabad aktív klór koncentrációt kell biztosítani (pH < 8,0 mellett)

•      Alternatív fertőtlenítőszer esetén a maradék fertőtlenítőszer koncentráció az engedélyezett koncentráció tartomány felső 50%-ában legyen jelen. Hidrogén-peroxid alapú kombinált készítmények esetén a hidrogén-peroxid legalább 30mg/l koncentrációban legyen jelen.

•      A szűrő-forgató technológiát az üzemeltetési szabályzatnak és a hatályos műszaki szabványoknak megfelelően kell üzemeltetni. Fokozott figyelmet kell fordítani a forgatási teljesítmény megfelelő beállítására, és a szűrő visszamosatás előírás szerinti végrehajtására.

•      Fokozottan kell ügyelni a megfelelő pótvíz mennyiség biztosítására.

•      A medencébe folyamatosan bevezetett víz mennyisége a terheléssel arányos lehet, de a megengedett legnagyobb terhelés 30%-ánál kisebb terhelésekor sem lehet kisebb a vízfelületből számított maximális terheléshez tartozó érték 50%-ánál. 

A megfelelő vízkezelés mellett az üzemeltetőknek gondoskodni kell az üzembiztonság fenntartásáról, a vízkezelő szerek utánpótlásának biztosításáról, a biztonságos üzemeltetéshez, és hibaelhárításhoz szükséges személyzeti létszámról, a megelőző tevékenységek, halaszthatatlan karbantartások elvégzéséről a járványügyi veszélyhelyzet időszakában is.

Felhívom figyelmét, hogy a járványügyi veszélyhelyzet során működő Operatív Törzs folyamatosan értékeli a hazai és a nemzetközi járványügyi adatokat és azok függvényében tesz javaslatot az esetlegesen szükségessé váló, újabb korlátozások bevezetésére.

Köszönöm, hogy segítő együttműködésével támogatja a járvány megfékezésére irányuló törekvéseinket.

Tisztelettel:

Dr. Szabó Enikő
helyettes országos tisztifőorvos megbízásából

Pásti Mónika
Nemzeti Népegészségügyi Központ
Országos Tisztifőorvosi Titkárság

1097 Budapest, Albert Flórián út 2-6.
Tel.: +36 1 476 1221
E-mail: tisztifoorvos [at] nnk.gov.hu (tisztifoorvos[at]nnk[dot]gov[dot]hu)
pasti.monika [at] nnk.gov.hu (pasti[dot]monika[at]nnk[dot]gov[dot]hu)